Ceremonia Wesak 2017

W dniu 17 czerwca 2017 roku już po raz drugi odbyła się wspólna ceremonia z okazji święta Wesak dla grup praktykujących w ośrodku Szambali. W tym roku zorganizowała ją Warszawska Grupa Zen.

Wesak to święto związane z dniem narodzin, oświecenia i śmierci Buddy, które zgodnie z tradycją przypada podczas majowej pełni Księżyca. Jest to najważniejsze buddyjskie święto, obchodzone w wielu krajach Azji. Zgromadzenie Ogólne ONZ 8 lutego 2000 roku proklamowało Dzień Wesak świętem międzynarodowym.

Obchody rozpoczęliśmy opowieścią o narodzinach Siddharthy Gautamy. Następnie odbyła się recytacja Sutry Serca, krótka medytacja i ceremonia kąpania małego Buddy. Po wysłuchaniu opowieści o tym, jak to się stało, że Siddhartha został Buddą (czyli Oświeconym) i w jaki sposób ta dobra nowina dotarła do Europy, zaśpiewaliśmy wspólnie buddyjską kolędę. Zakończyliśmy posiłkiem, rozmowami towarzyskimi i zabawą.

W ceremonii – obok członków Warszawskiej Grupy Zen – wzięli udział między innymi przedstawiciele sangi Czan oraz Warszawskiej Grupy Szambali (która udzieliła nam wszystkim gościny) i sangi Uśmiech Buddy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

 

 

 

 

 

Transkrypcja wystąpienia:

Historia Buddy-Jozafata