
Skoro jest to, jest i tamto,
a skoro to się dzieje, dzieje się tamto.
Skoro nie ma tego, nie ma tamtego,
a skoro to umiera, tamto też umiera.
Jeśli dwie łodygi wspierają się nawzajem i jedna upada, druga również upada. Budda przekazał nam głęboką, szlachetną prawdę, że wszystko we wszechświecie jest współzależne, że wszystko jest ze sobą powiązane. Uniwersalne prawo przyczyny i skutku dotyczy wszystkiego, ponieważ wszystko pochodzi z tego samego źródła.
Jeśli więc coś zostaje uszkodzone, coś innego też zostaje uszkodzone; jeśli ktoś pomaga komuś innemu, to wspólnie odnoszą korzyści. Jeśli kogoś skrzywdzisz, to ty też zostajesz skrzywdzony; jeśli komuś pomagasz, to w naturalny sposób dotyczy to też ciebie. Jak mógłbyś kogokolwiek krzywdzić po uświadomieniu sobie tego uniwersalnego prawa?
Proszę, by ci z was, którzy nie znają tego prawa i kroczą przez życie, depcząc innych pogrążeni w swoim egocentryzmie, uważnie wysłuchali tego, co powiem:
Jedynym prawdziwym sposobem na życie jest pomaganie innym. Bez względu na to, jak trudna mogłaby być nasza sytuacja, porzućmy złość i konflikty i pomagajmy sobie nawzajem. Ogień i woda mają przeciwstawne właściwości fizyczne, jednak mogą być dla nas jak najbardziej użyteczne, gdy korzystamy z nich w sposób harmonijny.
Musicie zdać sobie sprawę, że wszyscy wspólnie dzielimy radość i cierpienie, razem żyjemy i umieramy. Więc odrzućmy wszelką broń, którą możemy wyrządzić krzywdę, połączmy nasze siły i ręce, aby sobie nawzajem pomagać. Idźmy wszyscy naprzód razem, a przede wszystkim pomóżmy tym, którzy wyrządzają nam najwięcej krzywd. Wówczas niezwykła fala wiecznego szczęścia obejmie wspaniały raj pokoju i wolności.
W iskrzący wiosenny dzień
złoty jeleń Bandżan*
drzemie na zielonej trawie.
Święto Wesak, maj 1984
Tłum. z jęz. ang.: Leszek Wojas

*W jednej z dżatak, opowieści o poprzednich wcieleniach Buddy (Nigrodhamiga jataka, nr 12), przywódca stada jeleni o imieniu Bandżan zaoferował pasjonującemu się polowaniami królowi Benaresu swoje życie w zamian za życie ciężarnej łani. Król był pod tak wielkim wrażeniem rozmowy z nim, że wydał zakaz polowań nie tylko na jelenie, lecz także na wszelkie leśne zwierzęta i ptactwo; zabronił nawet połowów ryb. Jeleń Bandżan był wcześniejszym wcieleniem Buddy, a król Benaresu – jego ucznia Anandy.