Songgwangsa

Songgwangsa („Klasztor Rozłożystych Sosen”) – jeden z koreańskich Klasztorów Trzech Klejnotów. Songgwangsa jest klasztorem reprezentującym sangę: wspólnotę buddyjskich mnichów i – szerzej – ogół wyznawców buddyzmu.

Pierwotnie powstał prawdopodobnie w X w., pod koniec panowania dynastii Silla. Nosił wówczas nazwę Kilsang i był raczej niewielki. Klasztor w dzisiejszej postaci został wybudowany przez Pojo Chinula, który poszukiwał nowego miejsca dla założonej przez siebie Wspólnoty Samadhi i Pradżni. Wspierający go król Hŭijong (pan. 1204-1211) zmienił nazwę klasztoru na Susŏnsa, czyli klasztor Wspólnoty Uprawiającej Sŏn. Nazwą tą dziś określa się budynek medytacji. Na początku panowania dynastii Yi klasztor został nazwany Songgwang („Rozłożysta Sosna”), od pierwotnej nazwy góry, na której jest usytuowany. Mniej więcej w tym samym czasie nazwę góry zmieniono na Czogje, co jest odpowiednikiem chińskiej nazwy Caoxi (lub Caoqi), czyli nazwy góry, na której przebywał Szósty Patriarcha Huineng.

Klasztor stał się wiodącym ośrodkiem koreańskiego buddyzmu i zachował tę pozycję aż do czasów współczesnych. Stanowił centrum zarówno praktyki medytacji, jak i studiów doktrynalnych. Gromadzili się w nim w ekumenicznym duchu przedstawiciele szkół doktrynalnych i szkół sŏn. Obecnie należy do Szkoły Czogje.