Zasługa ze słuchania nauk


Kiedy słyszysz recytowane lub intonowane sutry – czy to przez samego siebie, czy też przez innych ludzi – kultywujesz związek z naukami i praktyką. Jest to Droga, która prowadzi do radosnego umysłu i wielkiej duchowej zasługi. To ciało nie jest bardziej stabilne niż bąbelek: wkrótce zniknie. Ale żadne wysiłki podejmowane w imię prawdy nigdy nie zginą.

Komentarz

Te słowa wyrażają naprawdę mądrą naukę: to tak jakby ktoś spożywał bezcenny diament*; jest to coś więcej niż tylko otrzymywanie i posiadanie siedmiu innych najcenniejszych klejnotów. Mistrz czan Yongming Yanshou powiedział:

Nawet jeśli słyszysz nauki Dharmy, to choć niekoniecznie masz całkowitą wiarę w ich znaczenie, to jednak zasiane zostało ziarno, które ostatecznie zaowocuje tym, że staniesz się buddą. A potem, jeśli nawet studiujesz te nauki, ale wciąż nie osiągasz ich prawdziwego znaczenia, to mimo wszystko zasłużyłeś na to, by odrodzić się jako człowiek lub niebiańska istota (dewa).

Tłum. z jęz. ang.: Leszek Wojas



*Diament (sanskr. vajrā) – w hinduizmie wadżra jest uważana za jedną z najpotężniejszych broni we wszechświecie. Użycie jej jako symbolicznego i rytualnego narzędzia rozprzestrzeniło się z hinduizmu na inne religie w Indiach i innych częściach Azji. W hinduizmie symbolizuje ona broń boga Indry, natomiast w buddyzmie – niezniszczalność i niewzruszoność stanu buddy, ponieważ diament, jako najtwardszy minerał, jest trwalszy od wszystkich innych kamieni szlachetnych. Diamentowe Ostrze stanowi metaforyczny instrument odcinający ignorancję, głupotę i błędne poglądy, by doprowadzić praktykującego na drugi brzeg – do oświecenia. Posługuje się nim „dzierżący diament” bodhisattwa Wadżrapani (chin. Jīngāngshǒu Púsà, kor. Geumgangsu Bosal) – jedna z postaci, które najwcześniej pojawiły się w literaturze mahajany. Jest on uważany za wyraz potęgi Buddy, a zarazem za strażnika Buddy i Dharmy. Największą cześć oddaje mu się w buddyzmie wadżrajany, jednak jest ważną postacią we wszystkich tradycjach buddyjskich. Viśvavajra – „podwójna wadżra” – pojawia się w godle Bhutanu.