Ceremonia Wesak 2018

W dniu 26 maja 2018 roku po raz trzeci odbyła się wspólna ceremonia z okazji święta Wesak dla grup praktykujących w ośrodku Szambali. W tym roku zorganizowała ją Warszawska Grupa Zen.

Wesak to święto związane z dniem narodzin, oświecenia i śmierci Buddy, które zgodnie z tradycją przypada podczas majowej pełni Księżyca. Jest to najważniejsze buddyjskie święto, obchodzone w wielu krajach Azji. Zgromadzenie Ogólne ONZ 8 lutego 2000 roku proklamowało Dzień Wesak świętem międzynarodowym.

Ponieważ obchody święta Wesak w 2018 roku przypadły na Dzień Matki, nieco więcej uwagi poświęciliśmy relacji Buddy z kobietami, które pełniły wobec niego tę funkcję oraz postawie macierzyńskiej jako wzorcowi etycznemu buddyzmu. Rozpoczęliśmy opowieścią o Mai i Pradżapati – matce Buddy i jego ciotce, która stała się dla niego matką przybraną. Następnie odbyła się krótka medytacja, recytacja Sutry Serca i ceremonia kąpania małego Buddy. Po wysłuchaniu kilku refleksji o aspekcie macierzyńskim w praktyce buddyjskiej, zaśpiewaliśmy wspólnie buddyjską kolędę. Zakończyliśmy posiłkiem, rozmowami towarzyskimi i zabawą.

W ceremonii – obok członków Warszawskiej Grupy Zen – wzięli udział między innymi przedstawiciele sangi Czansangi Uśmiech Buddy oraz Warszawskiej Grupy Szambali (która udzieliła nam wszystkim gościny).

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia oraz przeczytania transkrypcji wystąpień.


Transkrypcje wystąpień:

Maja i Pradżapati – matki Buddy (według przekazu sutr)

Matka wszystkich buddów. Kilka refleksji o postawie macierzyńskiej w praktyce buddyjskiej